Багатогранність парканів та огорож

При замовленні споруди необхідно враховувати, який вигляд забору ви віддасте перевагу. Адже від цього залежить, які матеріали будуть застосовуватися в будівництві, як захищати ділянку і багато іншого. У статті розповідається про характеристики різних видів паркану.

Паркани та огорожі - невід'ємна частина дизайну двору. Однак паркани виконують не тільки естетичну функцію, але і служать захистом. Тому при проектуванні зборів важливо враховувати обидві складові.

Що таке паркан?

Це одна з перших споруд, що з'являються на ділянці. Парканом або «заплотом» у слов'ян було прийнято називати конструкцію у вигляді встановлених в горизонт жердин і закріплених на них вертикально колод або дощок, на опорах-стовпах вкопані в землю. У словнику Даля: «заплот м. Сиб. паркан, дерев'яна суцільна огорожа, з дощок або колод. Заплотіть двір, обнести заплотом, захистити дощок, колод парканом ».

Ограда из дереваСлов'яни вкладали в початкове значення слова «місто» - огорожа, стіна, т. Е. обгороджене місце. Місто завжди починався з обнесення меморіалу, давнього поселення оборонною стіною. Місто починався з паркану, і з руйнуванням укріплень, переставав існувати. Широко відомий історичний казус, коли початок відліку історії міста Москви належить вважати з 1147 року, із згадки в Іпатіївському літописі запрошення Юрія Долгорукого, адресований новгород-сіверського князя Святослава. Прийнята дата початку заснування міста з містобудівної точки зору є не обгрунтованою, оскільки це було запрошенням відвідати одне з невеликих поселень в'ятичів, широко розкиданих на берегах річки Москви.

«Забирати» - захищати парканом мало цілком практичний сенс: в суворі часи надійний паркан зустрічав першим ворогів і лихих людей. У Радзивиловской літописі, в кінці XV століття, зображений княжий двір у вигляді двору, оточеного парканом з стирчать догори загостреними кілками. Такий двір в разі нападу на нього робився справжньою фортецею, за міцними парканами і воротами якого можна було відсидітися (Радзивіловського літопис, л. 48 об., 100).

На відміну від середньовічного європейського міста, коли вдома стояли щільно, особливо ділянки вздовж вулиць, для Москви, як для інших міст Стародавньої Русі характерний зовсім інший тип забудови - дворовий, або садибний відкритий або обгороджений забором двір з розташованими у вільному порядку господарськими будівлями, в глибині якого знаходилося саме житло. У володінні заможного господаря (княжий і царський двір в цьому відношенні нічим не відрізнялися) зазвичай всі будівлі розташовувалися окремо один від одного, не складаючи цілісного ансамблю, огородженого парканом, лише іноді вони були з'єднані між собою критими переходами - сіньми.

Такий дворовий комплекс будівель називався хоромами, причому висота будинку була показником добробуту господаря. Одним з головних ознак багатою боярської садиби були сторожові оборонні вежі - повалуши, встановлені в огорожі садиби. У Москві XVIII століття московські купці на свої гроші спорудили у коло міста Кампанейскій вал - надовбні з колод, щось на зразок високого дерев'яного паркану, для припинення ввезення в місто безмитних товарів.
Пізніше, надовби (паркани) частиною згоріли або були розтягнуті на дрова. Тоді на місці надовб був споруджений земляний вал, що незабаром одержав назву Камер-Колезького Валу. Це було перше укріплення, яке не мало оборонного значення, але охороняло комерційні інтереси.

Паркан або огорожу?

Спробуємо розібратися в чому відмінність в понятті паркан і огорожу. Скептики тут же заперечать: «чи варто шукати відміну там, де його немає, або воно не суттєво?». Відмінність є, і в першу чергу воно в мети, переслідуючи яку, обнесуть чим-небудь територію ділянки. Що об'єднує конструкції огорожі і огорожі? В обох випадках конструкція спирається на вкопані в землю стовпи з дерева, цегли або бетону. На поперечках закріплені часто вертикальні, іноді горизонтальні елементи заповнення, виготовлені з дерева, металу.

У чому ж відмінність двох конструкцій, забору й огородження? Парканом можна називати таку конструкцію огорожі, при якій ширина дошки, або будь-якого іншого елемента заповнення багато ширше просвіту між елементами заповнення. Глухим дерев'яним парканом, наприклад, називається конструкція огорожі, при якій дошки встановлюються без зазору між ними, або встановлюються по обидва боки горизонтальних жердин, виключаючи будь-які проміжки між дошками.

види зборів

Дерев'яний забор

Виды заборов

Його заповненням є дерев'яні елементи. Як елементи застосовують стругану дошку, вагонку, навіть залишки від розпилювання колод: горбиль, нестандартну обзольную дошку. Переваги цього типу забору: дешевий, за умови застосування дешевої дошки; при фарбуванні, можна підібрати за кольором в стиль вашого будинку. Недоліки паркану: вимагає додаткових витрат і догляду; недовговічний, схильний до руйнування у випадку нерегулярного догляду і з плином часу.

Огорожа з профнастилу

Це найпоширеніший вид парканів. Забір може бути виконаний з простої оцинкованої сталі або зі сталі з кольоровим полімерним покриттям.

Серед сучасних облицювальних і покрівельних матеріалів одне з перших місць за популярністю займає профнастил. Сьогодні паркани з профнастилу особливо популярні в області котеджного будівництва за рахунок довгого терміну служби і міцності. Унікальні властивості даного матеріали дозволяють будувати паркани з профнастилу в усіх кліматичних зонах.

Профнастил являє собою сталеві хладногнутие листові профілі з трапецієподібної формою гофра. Даний матеріал виготовляється з високоякісної оцинкованої сталі методом холодного прокату, завдяки чому паркани з профнастилу мають унікальну міцністю. Технологія складання огорож з профнастилу включає в себе монтаж листів оцинкованої сталі з полімерним або лакофарбовим покриттям. Для установки паркану з профнастилу, використовують металеві стовпи 60х60 з товщиною стінки 2 мм.

Для воріт може використовуватися стовп 80х80 або 100х100 з товщиною стінки 3 мм і більше. Стовпи бетонуються на глибину 1,2 м - 1,5 м в залежності від виду грунту на кожній конкретній ділянці. Як поздовжніх лаг використовується металева профільна труба 40х20, яка приварюється до стовпів в два або три ряди в залежності від висоти паркану. Всі металеві конструкції грунтуються і фарбуються, після цього профлист кріпиться на спеціальні саморізи по металу.

Огорожа з природного каменю

Для забору з природного каменю використовують або звичайний червоний, або облицювальна цегла. Звичайний повнотіла цегла занадто нерівний, його доводиться штукатурити. Як природний камінь для кладки використовують булижник, вапняк, черепашник або пісковик. Монотонну цегляну кладку має сенс різноманітити стовпами, які ще й додадуть спорудженню додаткову міцність. Оптимальна довжина прольоту між стовпами залежить від висоти і товщини стіни: від 2,5 метра (якщо кладка в півцеглини і не вище двох метрів) до 4-5 метрів. Стовпи заглиблюють в землю до рівня промерзання. Для забезпечення міцності стовп армують - встановлюють стрижень, який зовні обкладають цеглою. Стрижнем може служити металева труба діаметром 100-150 мм або кілька арматурних прутів.

Основна перевага паркану з каменю: завдяки декоративності вони прекрасно вписуються в ландшафт ділянки. Кам'яний, з природного каменю паркан довговічний, як ніякі інші.

Паркани з сітки-рабиці

Забор из рабицы недорогоНайчастіше використовуються на дачах, так як вони при своїй дешевизні досить зручні, довговічні і функціональні. Слід пам'ятати, що за якістю покриття сітку для парканів можна розділити на три види: звичайна (чорна), оцинкована і сітка з полімерним покриттям. Найпростіші і дешеві - чорна сітка-рабиця і чорна зварена. Купуючи дешевшу сітку, треба періодично фарбувати паркан, встановивши ж оцинковану сітку про фарбування можна не турбуватися.

Декоративний бетонний паркан

Являє собою конструкцію з армованих стовпів і декоративних армованих панелей. Переваги паркану: різноманіття малюнків і форм панелей; монтаж здійснюється набагато швидше, ніж монтаж цегляної огорожі. Недоліки паркану: паркан виходить важкий, потрібно грунтовний стрічковий фундамент; по довговічності трохи поступається цегляній огорожі; для монтажу потрібна спеціальна техніка.

цегляний паркан

Це конструкція з покладених у певному порядку і скріплених між собою будівельним розчином цеглин. Для забору використовують або звичайний червоний, або облицювальна цегла. Переваги - значний стильний дизайн готового паркану, термін служби паркану більше 50 років, за умови нанесення на цеглу захисного покриття.

Недоліки: потрібно грунтовний стрічковий фундамент, висока вартість, необхідність захисту цегли поверху паркану, великі терміни монтажу; близькість дороги, автомобільні вихлопи, низина з туманами і вогкістю зменшують термін служби споруди в кілька разів.

Комбіновані паркани (види описані в багатьох категоріях)

Такий вид роблять з кругляка, вапняку, черепашнику, які мають пласку, рівну грань хоча б з одного боку. Товщина кладки, як правило, не менше 40 см, але при довжині огорожі понад 20 м через кожні 8-10 м треба ставити підпірні стінки з каменю. Для навішування воріт викладають стовпи перерізом не менше 50x50 см із застосуванням арматури у вигляді сталевих смуг або дроту діаметром 8-10 мм. Фундамент влаштовують так само, як і для цегельного стовпа.

Верхній торець кам'яної огорожі для запобігання від впливу атмосферних опадів штукатурять розчином або облицьовують бетонної плиткою або черепицею на розчині, а по обидва боки викладають невеликі вимощення для відводу талих і дощових вод. Для декоративності і в той же час довговічності фасадну сторону огорожі Можна виконати з будівельних матеріалів в різній комбінації: наприклад, стовпи і цоколь - з червоної цегли або природного каменю, огорожу - з металевою або дерев'яної обрешітки.

Виды заборов

Будівлі з червоної цегли з дерев'яними деталями добре поєднуються з огорожею, виконаної з червоної цегли з розшивкою. Стовпи у неї прямокутної форми перетином 250x750 мм, висотою 140 см (разом з цокольній частиною). Обрешітку роблять з широких дощок по дерев'яних зліг. Довговічні огорожі з металевої латами. Несучими елементами у неї можуть служити металеві круглі стовпи (між ними прокладають цоколь шириною 25 см з цегли або природного каменю) з латами з арматурної крупноячеистой сітки, яку приварюють до каркасу з труб, куточків або коробчатих профілів. Обрешітку роблять з смугової сталі з використанням декоративних елементів у вигляді парних дужок.

Стійки каркаса утримуються підкосами, закріпленими в цоколі огорожі, який можна облицювати природним каменем або глазурованою плиткою. Слід враховувати, що огорожі з металевих конструкцій потребують регулярної фарбування. Вигідно відрізняються огорожі з цегли або фасонної кераміки з наскрізною латами на піщано-цементному або вапняному розчині. Підстава їх виконують так само, як і інших огорож, з тією різницею, що відстань між стовпами повинна бути кратна розміру застосовуваного керамічного блоку. Часто огорожі фарбують в зелений колір різних відтінків, проте з таким фоном погано поєднуються рослини, в той час як світлі коричневі, жовті і сірі кольори різного тону контрастно виділяють їх на тлі ділянки і створюють приємний колорит.

Причини руйнування паркану

Виділимо і зупинимося на двох найбільш часто зустрічаються причини руйнування паркану: руйнування його несучої частини - опор (стовпів) і руйнування самої конструкції, що обгороджує. Руйнування опорної частини забору стає наслідком неправильної установки опор при його зведенні. Найхарактерніші пошкодження опорної частини - порушення глибини первісної установки опор - деякі з опор забору виявляються вище рівня їх установки, а деякі «провалюються». Часто ця картина супроводжується довільним нахилом опор забору, як у зовнішню його сторону, так і у внутрішню.

Неправильна установка опор проявляється, як правило, вже на наступний літній сезон - після зимівлі забору. На опори забору в зимовий період діють ті ж самі сили, що й на фундаменти будинків, тобто сили зимового спучування грунту. Руйнування захисної конструкції, якщо воно не є наслідком руйнування опорної частини, настає через кілька років.

В основі цих руйнувань - жорстокі умови, в яких знаходиться ця частина забору - пекуче сонце чергується з лютим холодом, посушливий час змінюється рясними зливами, іншими словами дерев'яна конструкція забору відчуває на собі самі екстремальні кліматичні впливу. Головний ворог забору, як і будь-який дерев'яної конструкції - волога. Існує багато способів захисту дерева від впливу зовнішніх факторів і вони, безсумнівно, дають хороші ефекти.

Комментариев еще нет.

Оставить комментарий

Позвонить
+38(067)404-96-51 +38(050)213-29-73 +38(044)209-34-33

\